A játék egyik fontos része a helyszín. Az olimpiai helyszínek valahogy mindig másak. Azt nem tudom, hogy csinálják, de valahogy úgy vágyik oda az ember, és ezzel nem csak a játékosok, hanem a nézők is így vannak. Ki van ez jól találva.

A csapatoknak ritkán adódik esélyük arra, hogy a versenymedencében edzhessenek, pedig ez egy lényeges dolog a játékosok szempontjából. Meg kell szokniuk a helyszínt. Általában minden csapatnak biztosítanak pár edzésidőpontot még a mérkőzések megkezdése előtt. Csodálatos dolog először belépni a medencetérbe. Mindenki próbálja leplezni azt a szinte óvodás csodálkozást, amely az első pár percben járja át, hisz itt mindenki profi, és nem most jár először uszodában. Laza beszélgetés közben mindenki rendesen bemelegít, és ez általában azzal szokott véget érni, hogy valaki kinevezi magát labdarúgónak. Ugye labda van, no meg kapu is. Igaz, nem az a klasszikus labdarúgópálya, mert a kapu azért jóval kisebb, meg hát ugye a vízben van, és rúgni meg a partról kell. Egy kicsit nehezít még a dolgon, hogy elrúgni a medence mellett lévő, bíróknak összerakott emelvényről kell, amely sokszor majdnem a felső kapufával egy magasságban van. És ha már kihívás az élet, hát itt nem elég csak gólt rúgni. “Figyeld, kapufás”, hangzik az első rúgás előtt, aztán ez szépen eljut odáig, hogy “na, ezt most már berúgom”. Véleményem szerint régebben a vízilabdások sokkal jobban fociztak, és ezzel nem szeretném minősíteni a mostaniak ezen képességét, ahova én is tartozom. Mondjuk, akkor még az edzésük egy része erről szólt, vagy az edzések után mentek még kicsit focizni, internet és egyéb, most divatos elfoglaltságok helyett.

 

A medence környéke letesztelve, jöhet a víz. Párszor megkérdezték tőlem, hogy mi a legkellemetlenebb számomra ebben a sportágban. Nagyon meglepődtek, mikor azt mondtam, hogy “beugrani a vízbe”. És tényleg az. Ezt fokozni már csak azzal lehet, ha ezt a beugrást reggel hétkor kell végrehajtani. Akkor mit szóljanak az úszók, akik hajnalban kezdenek. De jó, hogy nem úszó lettem. Nagyon boldog vagyok én a kapusposzttal is, habár azért ennek is vannak hátrányai, amiről a későbbiekben muszáj lesz szót ejteni. A kapusok minden sportágban egy külön fejezetet érdemelnek.

 

Szóval a víz. A víz hőmérséklete általában 26-27 fok szokott lenni. Ez tökéletes vízhőmérséklet a kemény munkához. Ha csak pár fokkal hidegebb, akkor már nehéz bemelegíteni, és ha meg melegebb, akkor már pár védekezés-támadás után üveges szemmel és rákvörös fejjel kapaszkodnak egymásba védők és támadók. Egy erős negyed után, meg már szinte az anyanyelvén sem ért senki, hiába mond bármit is az edző a partról. Az Olimpián ezzel azért nem lesz gond. Biztos vagyok benne, hogy tökéletes lesz a víz hőmérséklete. Ami egy kicsit elgondolkodtató, az a víz mélysége lesz. A kapusnak, bármilyen furcsa is, nem jó, ha leér a lába. Taposva sokkal magasabbra tud kiugrani, mintha rugaszkodik az aljáról. Nem így a játékosok. Centerben azért sokszor jól jön egy kis rugaszkodás vagy csak egy kis megtámaszkodás a medence alján, amikor az ember nyakába beleugrik egy százkilós védő. Általában a versenymedencék 2,5-3 méter mélyek, így nehéz a talajt használni. Londonban ez két méter lesz. A szabály ugyan kimondja, hogy tilos ugrálni a medence aljáról, de ezt ritkán veszik észre vagy ítélik szabálytalannak a bírók. Mivel a játékosok nagy része két méter körüli, így szerintem lesz ugrálás bőven. A kérdés, hogy ki fogja tudni ezt a legjobban kihasználni. Jó, azért itt nem arra kell gondolni, hogy majd jól kiugranak a medencéből a játékosok. Ezek csak apró, a kívülálló számára észrevétlen dolgok lesznek. Olyanok, mint mondjuk, a centert majd sokkal nehezebben tudják kitolni a kapu elől, mert elrugaszkodva az aljáról szinte közelebb ugrik a védőjével az ellenfél kapujához. Nehéz olyan emberrel kezdeni valamit a vízben, akinek leér a lába. Azért nem kell nekünk sem szomorkodnunk. Van pár kétméteres srác a mi csapatunkban is.

 

És a végére hagytam még egy nagyon fontos dolgot. A szurkolókat. Ennyi idő után szinte biztos vagyok benne, hogy a világ minden pontján élnek magyarok. Eddig bárhol is játszottunk a válogatottal, mindig voltak magyar szurkolók. Iszonyat jól csinálják. Minden tiszteletem az övék. Nem lennék meglepődve, ha London a nézőtábor szempontjából hazai pályának számítana. Márpedig szükség is lesz rájuk. Minden hangszálra és minden zászlóra, mert hiszem, hogy ki lehet szurkolni a győzelmet. Egy győzelmet, ami nem csak a csapaté, mert abban az egy órában ők azok, ami a kijelzőre van írva. Magyarország!

 

Néhány adat az ideiglenes olimpiai uszodáról, amely 13 hónap alatt épült fel:

- 5000 férőhelyes asszimetrikus lelátó

- a lejtős tető 6710 m2, légpárnás szigetelés, újrahasznosítható PVC-ből

- a versenymedence méretei 37mx23mx2m mély, 1,531,000 liter víz

- bemelegítő medence 33mx21mx2m mély, 1,247,000 liter víz

- 40%-kal kevesebb vízfelhasználás, mint a hasonló paraméterű uszodákban

- 98 helyiség

- teljes mértékben akadálymentesített

- tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető (Stratford állomás)

- jegyárak általában a játékokra 20£-nál kezdődnek (Paralimpia £10), kedvezményes diák (16 év vagy fiatalabb) és nyugdíjas (60 vagy idősebb)

- jegyárak a vízilabdára 80-190£