Sokat beszélünk arról, hogy mi van a vízilabdával manapság, de kevesen ismerik e sportág múltját. A sportág gyökerei Nagy-Britanniába és az Egyesült Államokba nyúlnak vissza. A két vonal teljesen eltérő volt egymástól.
Az európai részről William Wilson, skót újságíró és úszóedző volt az első, aki először a vízilabdával kezdett foglalkozni, amit először még vízi focinak hívtak. A szabályai inkább a rögbiéhez hasonlítottak, és már akkor is, vagy mondhatnánk azt is, hogy akkor még igazán kemény sport volt. Az első mérkőzést Arlingtonban rendezték az 1800-as évek végén. A pályát tavakban és folyókban alakították ki, és a kapu egy csónak volt, ahova a játékosoknak két kézzel kellett betenniük a labdát. Ez volt a gól. A kapusok lényegesen könnyebb helyzetben voltak, mint manapság, mivel ők a parton állva várták a támadókat, és egy jól irányzott ugrással próbálták leszerelni őket. Sok esetben ez komoly sérülésekkel járt, mert ugye nem nagyon válogattak, hogy melyik testrészre essenek rá. A játékosok kedvenc trükkje az volt, hogy az 5-9 cm átmérőjű labdát a nadrágjukba rejtve, és víz alatt próbálták megközelíteni az ellenfél kapuját. Mivel a víz elég zavaros volt, nehezen lehetett észrevenni őket, de sokszor ők sem tudták, hol vannak. Az első egységes szabályrendszert 1880-ban vezették be. Itt már megjelentek a kapuk és a bőrlabda. A játékosok csak az egyik kezükkel foghatták meg a labdát, és csak azt a játékost lehetett megtámadni, akinél a labda volt.
Az Egyesült Államokban elég érdekesen indult a vízilabda. Eleinte még üres hordókon ülve, lapáttal a kezükben kergették a labdát (nagyjából mint a mai kajakpóló, csak durva kiadásban), és mivel a szabályok elég lazák voltak, sokszor nem csak a labdát ütötték a lapátokkal, hanem egymást is. A verekedéseket leszámítva, a lovaspóló volt a sportág alapja. Később, amikor már a lapátot és a hordót a parton hagyták, még a régi angol stílusú szabályokat alkalmazták kisebb változtatásokkal. Ettől függetlenül a játék nagyon durva volt. 1888-ban John Robinson, angol úszásoktató alapította meg az első vízilabda klubot Bostonban. A vízben komoly birkózások és fojtogatások alakultak ki, és szinte a túlélésért küzdöttek néhányan. Nem volt ritka eset, hogy úgy kellett kihúzni a játékosokat a vízből, és újraéleszteni. Mondanom sem kell, épp e miatt vált egyre népszerűbbé a sportág. A vízilabda a századforduló legnépszerűbb sportága volt.
Először 1900-ban, Párizsban szerepelt a nyári olimpiai játékokon, és az összes csapatsport közül ez az a sportág amely, a leghosszabb ideje, megszakítás nélkül szerepel a játékokon. Igaz, a labdarúgás, már korábban olimpiai sportággá vált, de 1932-ben, a csekély érdeklődés miatt, levették az Olimpia programjáról. Magyarországra 1889-ben jutott el a póló. 1912-től már varrott bőrlabdával játszották, amely a mérkőzés alatt jól megszívta magát vízzel, és egyre nehezebbé vált. Az első nylon labda 1948-ban jelent meg, amely a jobb láthatóság kedvéért már sárga színű volt, ennek ellenére a melbourne-i olimpián még nem ez volt a hivatalos játékszer.
A sportág tehát elég kalandos utat járt be a fejlődése során. Sok minden megváltozott, de a játék keménysége azért megmaradt. Vannak, akik ezt a vonalat erősítenék tovább, tehát, hogy a vízilabda maradjon egy kemény birkózós sportág, és vannak, akik inkább a kevesebb fizikai kontaktus felé szeretnék terelni a szabálymódosításokat, mint mondjuk a kosárlabdában. Érdekes, hogy a labdarúgás is egy iszonyatosan durva sportág volt a kezdetek kezdetén. A sportág Kínából indult hódító útjára, és szerintem itt nem is annyira a labda elrúgása, hanem inkább a különböző küzdősportok rúgási technikáinak a gyakorlása vezette a játékosokat. Itt aztán büntetlenül rugdoshatták egymást a labdarúgás nevében. Végül azzal, hogy a labdarúgás szabályait leegyszerűsítették, és kevesebb lett a fizikai kontaktus, hihetetlen népszerűségre tett szert. Elgondolkodtató. Természetesen azért vannak olyan sportágak is, amelyek meg épp a brutalitásuk miatt népszerűek.
Véleményem szerint nem a sportág keménysége határozza meg annak népszerűségét, hanem a látványossága. Ha a sportág keménysége ezt szolgálja, akkor jó úton halad, ha nem, akkor csak egy rétegsportág marad. A kérdés, hogy mi a cél.
Forrás: www.fina.org/H2O/index.php?option=com_content&view=article&id=906&Itemid=567
Utolsó kommentek